Jak dobře prodat byt a proč je odhad nemovitosti před prodejem důležitý?

článek jak na odhad bytu 1

Plánujete prodat váš byt či dům a chcete to udělat rychle, za dobrou cenu a s jistotou, že nebude na realitních serverech ležet týdny či dokonce měsíce?

Máme pro vás pár tipů, jak na to.

Zvažujete-li prodej nemovitosti, je nejdůležitějším kritériem cena. Vy ji chcete co nejvyšší, kupující zase obvykle co nejnižší. Sice jste udělali novou koupelnu, ale kupujícímu se nelíbí výtah. Máte skvělý výhled, ale kuchyně je pro kupujícího malá.  V chodbě je nábytek na míru, ale není v barvě, která by se kupujícímu líbila.  To vše v konečném důsledku může vést k tomu, že prodej bytu bude připomínat smlouvání na bleším trhu.

článek jak na odhad bytu 2

Důležitým faktorem před samotným prodejem je tady reálný odhad ceny Vaší nemovitosti. K tomu bohužel nestačí jen informace o tom, za kolik nabízí momentálně na ,,Sreality,, byt Váš soused. Zejména Praha se svou různorodou zástavbou, je ke stanovení správného odhadu velmi obtížnou oblastí.

Co vše je tedy zapotřebí udělat proto, abyste cenu bytu stanovili správně?

  1. Z reportu cenových map si vytáhněte informaci, za kolik se reálně prodali byty ve vašem okolí. Cena je tam uvedena za m2.  To je ale jen začátek, protože cenové mapy nezohledňují výhled z balkonu, nové dlaždičky nebo např. podlaží prodávaného bytu. Přístup do kvalitních cenových map je obvykle placený a nejlépe je zapotřebí porovnat více cenových map najednou.
  2. Podívejte se na aktuální cenové nabídky obdobných bytů ve vaší lokalitě. Díky tomu získáte přesnější přehled o tom, za kolik se vlastně jaký byt prodává. Nabídková cena ale samozřejmě neznamená, že za tuto cenu se byt ve finále prodá. Někdy je mezi původní nabídkovou cenou a cenou realizovanou rozdíl i 10-15 %.
  3. Sepište si výhody a nevýhody nemovitosti. Objektivita je v tomto případě nesmírně důležitá. Chtělo by to rekonstrukci kuchyně? Je v okolí park, škola nebo obchod? Máte obývák na sever? Jsou pokoje navzájem průchozí? To vše může cenu nemovitosti ovlivnit.

Ani to ale nemusí stačit k tomu, abyste cenu nemovitosti určili správně. Získat další relevantní informace ale není tak jednoduché a v mnoha případech ani nejsou veřejně dostupné.

Co je tedy ještě třeba ke správnému stanovení ceny?

  1. Ideálně přístup do interní databáze realitních kanceláří. Z něj se dají vysledovat trendy nákupu, a podle toho i určit prodejní cena.
  2. Z katastru nemovitostí můžete získat kupní listiny nemovitostí ve Vašem okolí. Rovněž zde zjistíte spoluvlastnické podíly na pozemcích a společných částech domu.
  3. Nezaškodí také mít po ruce zkušeného realitního specialistu, který má dlouholeté zkušenosti s prodejem nemovitostí a který díky své praxi ví to, co se ze statistik a tabulek nevyčte.
článek jak na odhad bytu

Samozřejmě si připravte dost času a peněz, pevné nervy a štěstí, aby se vám cena podařila stanovit napoprvé. Jinak se z nemovitosti může stát „realitní ležák“. Pak už by vám nezbylo nic jiného, než zlevňovat a čekat na příchozí klienty. Nebo naopak stanovíte cenu příliš nízko, nemovitost sice prodáte hned, ale oberete se tak klidně i o několik set tisíc.

Nechce se vám trávit čas studováním realitního trhu, tabulek a statistik?

Zadejte odhad nemovitosti nám. Práce s katastrem a cenovými mapami je pro nás běžnou praxí a máme přístup do interní databáze realitní sítě REMAX, ze které čerpáme informace. Navíc máme mnohaletou praxi a také vlastní know-how, pro stanovení správné ceny. 

Tím největším benefitem je ale fakt, že kvalifikovaný odhad uděláme pro majitele nemovitosti, kteří o prodeji uvažují, zdarma a nezávazně.

Lukáš Čepelák & David Viška
Jsme tým specialistů se zaměřením na realitní trh v Praze a Středních Čechách. Naši realitní odborníci jsou součástí realitní kanceláře REMAX Alfa - nejúspěšnější realitní kanceláře sítě REMAX v České republice. Máme zkušenosti z různých odvětví - prodej nemovitostí, pronájem nemovitostí i finanční poradenství, abychom Vám mohli vždy kvalifikovaně poradit.